Prace magisterskie oraz inne prace

Praca dyplomowa - ile kosztuje tak naprawdę?

Praca dyplomowa kosztuje, to nie ulega wątpliwości. Oplata za dyplom, oprawa, bindowanie, zdjęcia-wszystkie te elementy potwierdzają, jedynie tezę, że publiczne studia w Polsce nie są do końca bezpłatne. Jednak najcenniejszy wydaje się być czas poświęcony tworzeniu pracy dyplomowej, gdy wokół czeka tyle pokus. Student i temu potrafi zaradzić.

Stworzenie własnej pracy dyplomowej wymaga niestety wysiłku, wkładu pracy, wyszukiwania informacji, umiejętności wnioskowania…bywa, że i to za dużo dla przyszłości polskiej inteligencji. Wychowany na przysłowiu "Polak potrafi", dysponujący wieloma kontaktami student wykłada gotówkę i odkupuje prace od starszego kolegi, najlepiej z innej uczelni. Wnosi ewentualnie poprawki i tytuł licencjata, magistra ma w kieszeni. Jest to jednak ryzykowny scenariusz. Œrodowisko wyższych uczelni jest dość zamknięte, a co jeśli oskarża o plagiat, pozbawia tytułu, a w najgorszym wypadku groza 3 lata wwiezienia. I na to jest sposób. Wystarczy skorzystać z popularnej wyszukiwarki, by znaleŸć osoby, a nawet coraz częściej firmy działające legalnie (!), które oferują leniwemu studentowi napisanie pracy dyplomowej.

Opcjonalnie można również skorzystać z ogłoszeń w gazecie lokalnej, serwisu aukcyjnego bądŸ poczty pantoflowej. Jedna z firm oferujących pisanie prac znajduje się we Wrocławiu. Ich cennik zależy od długości pracy oraz dostępności do bibliografii. Każdego klienta traktują indywidualnie, na jego życzenie wystawiają fakturę, wtedy do podstawy ceny (600-2000zl) doliczany jest podatek VAT. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu umywa ręce, nie zna skali problemu, wszak studenci z reguły nie donoszą na siebie. Uczelnie z kolei są bezradne, jeśli student jest dobrze przygotowany nie są w stanie niczego udowodnić. Jednak coraz częściej zdarza się, że pisanie pracy zastępują egzaminem dyplomowym.

Takie sytuacje Beda coraz częstsze w dobie, gdy studiowanie stało się powszechne, a rynek uczelni powiększył się o uczelnie niepubliczne. Student też człowiek obierze łatwiejsza drogę. Może powinniśmy zapytać ile tak naprawdę warty jest magister?

Prace Magisterskie

Każdy, kto zdecydował się kontynuować edukacje po szkole średniej, prędzej czy póŸniej stanie przed problemem napisania pracy dyplomowej. Bez względu na to, czy będzie to praca licencjacka, magisterska czy jakakolwiek inna, będzie musiała spełniać określone wymogi, od merytorycznych zaczynając, na estetycznych kończąc. Napisanie takiej pracy wydaje się być twardym orzechem do zgryzienia. Wielu traktuje to zadanie jako dopust boży i zniechęca się już przed startem, usprawiedliwiając się brakiem czasu, nieumiejętnością redagowania tekstów i tysiącem innych wymówek.

Nierzadko kolejnym podejmowanym przez nich krokiem bywa powierzenie tego niewdzięcznego obowiązku osobie, bądŸ instytucji, która zrobi to profesjonalnie. Pytanie tylko, czy warto narażać się na stres i obawiać się posadzenia o plagiat, a tym samym pozbywać się satysfakcji? Skorzystanie z tego rodzaju usług może okazać się tragiczne w skutkach, dlatego warto uwierzyć we własne możliwości i mimo wszystko zmierzyć się z tym -z pozoru- niewykonalnym zadaniem.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które powinny to zadanie ułatwić

Przede wszystkim dbajmy o dobry kontakt z promotorem. To nie tyran siejący postrach, ale osoba, do której powinniśmy zwracać się w każdej problemowej kwestii. Jej rady i polecenia, wykonywane możliwie systematycznie, przygotują właściwy grunt pod dalsza prace. Należy konkretnie określić temat, o którym chcemy pisać i niezwłocznie rozpocząć kompletowanie informacji. Wiadomości zdobyte w toku studiów dobrze jest na bieżąco uzupełniać odpowiednia literatura. Aby oszczędzić sobie stresu z powodu malej ilości czasu i goniących nas terminów, rozsądnie zaplanujmy kolejne czynności.

Sporym ułatwieniem będzie skonstruowanie planu pracy, podzielenie jej "z góry" na rozdziały i podrozdziały. Napisane fragmenty starajmy się jak najszybciej konsultować z promotorem. Odkładanie tego, co i tak musimy zrobić "na póŸniej", nie wyjdzie nam na dobre. Lepiej sukcesywnie i systematycznie poświęcać choć niewielka ilość czasu na kompletowanie materiału, niż "obudzić się" na miesiąc przed obrona ze stosem notatek i pustka w głowie.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasza praca jest poprawnie zredagowana i edytowana, skonsultujmy się w tej sprawie z naszym promotorem lub innym ekspertem. Stare przysłowie "nie taki diabeł straszny…" można z powodzeniem odnieść do czynności z pozoru tak skomplikowanej, jaka jest napisanie pracy dyplomowej. Wystarczy odrobina wiary we własne możliwości, szczypta systematyczności i optymizmu, a wynik będzie na pewno zadowalający i zwieńczony czymś bardzo ważnym i motywującym do dalszych działań: satysfakcja.

--------------------
Jeśli potrzebujecie pomocy prawnika przy pisaniu pracy,to polecamy serwis pisanie prac z prawa i administracji.
Jeśli chcecie skorzystać z pomocy redaktora po pedagogice, to zajrzyjcie do serwisu pisanie prac licencjackich - oni Wam pomogą.